Premier Volleyball qualifies EIGHT!!!!!!!!

Posted on May 13th, 2010


CONGRATULATIONS TO ALL THE PREMIER TEAMS WHO QUALIFIED FOR THE 2010 USA VOLLEYBALL GIRLS' JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS IN RENO!


Team Tournament(s) Qualified Qualified...
Premier 16 Gold Mideast National Qualifier National Bid
Premier 15 Gold Regional Bid Tournament National Bid
Premier 14 Gold Northern Lights National Qualifier
Regional Bid Tournament
Open Bid
American Bid
Premier 14 Black Regional Bid Tournament National Bid
Premier 13 Gold Regional Bid Tournament National Bid
Premier 13 Black Regional Bid Tournament American Bid
Premier 12 Gold Regional Bid Tournament National Bid
Premier 12 Black Regional Bid Tournament American Bid

Premier 14 Gold qualifies Open at Northern Lights!!

Posted on April 18th, 2010

Premier 15 Gold qualifies for National Bid at GP Bid Tournament!

Posted on April 11th, 2010

Premier 14 Gold qualifies for American Bid at GP Bid Tournament!

Posted on April 11th, 2010

Premier 13 Gold qualifies for American Bid at GP Bid Tournament!

Posted on April 11th, 2010

Premier 12 Gold qualifies for National Bid at GP Bid Tournament!

Posted on April 11th, 2010

Premier 16 Gold wins Mideast National Qualfier and Qualifies National!

Posted on Mar 21st, 2010

Premier 12 Gold finished 2nd at CROSSROADS!!!!

Posted on Mar 2nd, 2010

Premier Athletes - Nebraska High School Volleyball Awards

Posted on December 13th, 2009

Hat's off to you! We would like to recognize the following Premier players for their acheivements in Nebraska High School volleyball.

All-Nebraska First Team
Sarah Kemp, Bellevue East (Premier 18 Gold)

All-State Class A First Team
Sarah Kemp, Bellevue East (Premier 18 Gold)

All-State Class B First Team
Nicole Gregory, Gross (Premier 18 Gold)

All-State Class C-2 First Team
Cori Ehmen, Sutton (Premier 17 Gold)

All-State Class B Second Team
Elaine Kramer, Gretna (Premier 16 Gold)

All-State Class C-1 Second Team
Erin Backhuus, Bennington (Premier 18 Gold)
All-Metro First Team
Sarah Kemp, Bellevue East (Premier 18 Gold)

All-Metro Second Team
Caley Johnson, Papillion La-Vista (Premier 18 Gold)
Janaya Fox, Bellevue East (Premier 17 Gold)
 
All-Metro Third Team
Sunny Bell, Omaha Bryan (Premier 17 Gold)

All-Area Volleyball First Team
Erin Backhuss, Bennington (Premier 18 Gold)
Nicole Gregory, Omaha Gross (Premier 18 Gold)
Elaine Kramer, Gretna (Premier 16 Gold)
All-Nebraska Class A Honorable Mention
Emily Cook, Bellevue East (Premier 18 Black)
Janaya Fox, Bellevue East (Premier 17 Gold)
Sam Lovell, Bellevue East (Premier 18 Black)
Maddi McMindes, Omaha Burke (Premier 16 Gold)
Janaya Fox, Omaha Central (Premier 16 Gold)
Sunny Bell, Omaha Bryan (Premier 17 Gold)
Andrea Johnson, Omaha Burke (Premier 18 Gold
Marissa Johnson, Omaha Burke (Premier 16 Gold
Kim Rogers, Omaha Burke (Premier 18 Black)
Nicole Walker, Omaha Burke (Premier 16 Gold)
Morgan Ogorzaly-Eaton, Marian (Premir 17 Gold)
Sydney Hunsley, Papillion La-Vista (Premier 16 Gold)
Caley Johnson, Papillion La-Vista (Premier 18 Gold)

All-Nebraska Class B Honorable Mention
Nikki Mickelson, Gretna (Premier 17 Gold)
Sydney DeBour, Seward (Premier 18 Gold)

All-Nebraska Class C-1 Honorable Mention
Megan Mitchell, Ashland Greenwood (Premier 18 Gold)
Mackenzie Scheef, Syracuse (Premier 18 Gold)

All-Nebraska Class C-2 Honorable Mention
Taylor Dollison, Bancroft-Rosalie (Premier 16 Gold)
Megan Schmale, Elmwood-Murdock (Premier 17 Gold)

All-Metro Honorable Mention
Emily Cook, Bellevue East (Premier 18 Black)
Sam Lovell, Bellevue East (Premier 18 Black)
Maddi McMindes, Millard South (Premier 16 Gold)
Andrea Johnson, Omaha Burke (Premier 18 Gold
Marissa Johnson, Omaha Burke (Premier 16 Gold
Kim Rogers, Omaha Burke (Premier 18 Black)
Nicole Walker, Omaha Burke (Premier 16 Gold)
Morgan Ogorzaly-Eaton, Marian (Premier 17 Gold)
Sydney Hunsley, Papillion-LaVista (Premier 16 Gold)

All-Area Honorable Mention
Megan Mitchell, Ashland Greenwood (Premier 18 Gold)
Nikki Mickelson, Gretna (Premier 17 Gold)
 
(Iowa) Daily Nonpareil All City, Second Team
Sierra Nighswonger (Premier 17 Gold)
 
Final High School Volleyball Leaders
Sarah Kemp, Bellevue East - Class A Kills (Premier 18 Gold)
Sunny Bell, Omaha Bryan - Class A Kills (Premier 17 Gold)
Janaya Fox, Bellevue East - Class A Kills (Premier 17 Gold)
Elaine Kramer, Gretna - Class B Kills (Premier 16 Gold)
Nicole Walker, Omaha Burke - Class A Kills (Premier 16 Gold)
Nicole Gregory, Gross - Class B Kills (Premier 18 Gold)
Erin Backhuus, Bennington - Omaha Area Kills (Premier 18 Gold)
Sarah Kemp, Bellevue East - Class A Hitting Efficiency (Premier 18 Gold)
Sam Lovell, Bellevue East - Class A Hitting Efficiency (Premier 18 Black)
Sydney DeBoer, Seward - Class B Hitting Efficiency (Premier 18 Gold)
Sarah Kemp, Bellevue East - Class A Aces (Premier 18 Gold)
Janaya Fox, Bellevue East - Class A Aces (Premier 17 Gold)
Sunny Bell, Omaha Bryan - Class A Aces (Premier 17 Gold)
Elaine Kramer, Gretna - Class B Aces (Premier 16 Gold)
Caley Johnson, Papillion La-Vista - Class A Set Assists (Premier 18 Gold)
Emily Cook, Bellevue East - Class A Set Assists (Premier 18 Black)
Sam Lovell, Bellevue East - Class A Blocks (Premier 18 Black)
Taylor Burbage, Bellevue East - Class A Blocks (Premier 15 Gold)
Sydney DeBoer, Seward - Class B Blocks (Premier 18 Gold)
Emilee Romero, Papillion La-Vista - Class A Digs (Premier 17 Gold)
If I missed anyone I apologize. But please e-mail me at premier_vb@yahoo.com with the information so I can post it.